גלול מטה

שיפוץ ועיצוב הבית

מאמרים / שיפוץ ועיצוב הבית

מזל טוב! החלטתם לשפץ? אבל מה עכשיו? ממה מתחילים?

בין אם אתם מרהטים את הדירה הראשונה שלכם, או משפצים את הבית שאתם גרים בו שנים, התהליך יכול להיות מאוד מאתגר ומלא בהחלטות יקרות ערך, שהתוצאות שלהן ירדפו אתכם במשך שנים. כיצד לבחור את הסגנון הנכון עבורכם? האם כדאי לכם לעשות זאת לבד או להעזר במעצב? מה התקציב שעליכם להכין? ובאילו צעדים כדאי לנקוט כדי שתהיו מרוצים מהתוצאות?

במאמר זה נדבר על כל ההכנות הדרושות לתהליך השיפוץ, החל מההשראה הראשונית. נדבר על בחירת חומרים, קניית ריהוט, סידור הריהוט בחלל, איפה ניתן לצמצם בעלויות ואיפה כדאי להשקיע. אך לפני שאתם מתחילים הסתכלו מסביבכם.

תבחנו את ביתכם

מה אתם אוהבים בו? מה אתם לא אוהבים בו? האם אתם אוהבים אסתטיקה? נוחות? האם אתם אוהבים את הבדים? את הצבעים?

תלמדו מזה – תשתמשו בדברים שאתם אוהבים. אל תחזרו על הדברים שאתם לא אוהבים רק בגלל שהתרגלתם אליהם.

הכינו רשימה – כתבו כל מה שהייתם רוצים לעשות אם לא הייתה לכם מגבלה של תקציב. התבוננו ברשימה וחשבו מה אם יכולים לעשות ומה לא, מה דחוף לעשות עכשיו ומה אפשר לדחות.

אספו תמונות

תתחילו לאסוף תמונות של חדרים שמוצאים חן בעיניכם. גם אם אתם מתכננים להעזר בשירותיו של מעצב פנים, התמונות יעזרו לו להבין את הטעם שלכם.

אל תלחצו, קחו את הזמן, קחו לכם כמה שבועות או אפילו חודשים. בזמן הזה יתחדד הטעם האישי שלכם. מה שנראה לכם יפה ביום הראשון יכול להראות לכם נדוש אחרי חודש.

התייעצו עם בן/בת הזוג – הרצון לשפץ בדרך כלל מגיע מאחד מבני הזוג. בן הזוג השני בדרך כלל אומר/ת: "תעשה או תעשי מה שאת/ה רוצה”. ככה זה אצל רוב הזוגות.

אל תעשו מה שאתם רוצים, כי ברגע שתתחילו לקנות דברים, לבן/בת הזוג פתאום יהיה אכפת ותהיה להם דעה לגבי סגנון העיצוב ומה לקנות.

הכריחו את בן/בת הזוג להיות שותפים מהתחלה - שבו ביחד ליד המחשב, חפשו תמונות שאתם אוהבים, דברו ביניכם, שאלו שאלות, מה מוצא חן בעינכם ומה לא, או לחילופין - כל אחד מכם יכול לאסוף תמונות שמוצאות חן בעיניו, ואז לשבת יחד ולהשוות את הבחירות של כל אחד מכם. כך לא תהיו מושפעים אחד מהבחירה של השני. כשתעברו על התמונות ביחד ישר תדעו מה משותף לשניכם ומה לא.

אני לא יודע מה אני אוהב

להרבה אנשים מאוד קשה להגדיר בדיוק מה הם רוצים. אל תתנו לזה להדאיג אתכם. תנו לתמונות שאספתם לדבר במקומכם. בחנו את המאפיינים שחוזרים על עצמם בתמונות: סגנון הריהוט, פלטת הצבעים, הדוגמאות, החומרים וכמות הריהוט בכל חדר. אלא המאפיינים שינחו אתכם בבחירות שלכם.

לרוב האנשים יש דרגה בסיסית של נוחות שאליה הם רגילים, הם יודעים באילו חדרים הם אוהבים להיות ובאילו לא. למרות שזה דבר טוב להרחיב את האופקים ולהיפתח לדברים חדשים, אם אתם מאוד מחוברים לסגנון כפרי, אז בוודאי לא תרגישו בנוח אם תחליטו לעצב את הבית בסגנון מודרני מינימליסטי. אז תסמכו על האינסטינקטים שלכם.

התבוננו שוב מסביבכם

עכשיו לאחר שאתם ממוקדים יותר על הסגנון והמראה שאתם רוצים בחלל שלכם, הכינו רשימה של כל החפצים שחשובים לכם ושתרצו לשלב. קחו בחשבון שאם אתם אוהבים רהיט מרופד כלשהו אבל שונאים את הבד שלו, תמיד אפשר לבחור בד אחר ולרפד מחדש את הרהיט. רהיטי עץ ניתן לצבוע ולחדש גם כן. אפשר להשמיש חפצים ישנים למטרות שונות מאלו ששימשו בעבר. אם ירשתם איזשהו חפץ בעל ערך סנטימנטלי אבל אתם לא סובלים אותו, אז החיים קצרים מידי בשביל לחיות עם דברים שלא אוהבים.

הכל בבת אחת או בשלבים?

אם יש לכם את התקציב לעשות הכל בבת אחת, אז לכו על זה. אם אתם רוצים לעשות הכל בבת אחת אבל לא יכולים להרשות לעצמכם זאת כרגע, אז תחסכו, וכשיהיה לכם מספיק כסף לכל השיפוץ אז תבצעו.

אם אין לכם אפשרות כלכלית לעשות את הכל בבת אחת ולא מפריע לכם שלא הכל ייעשה ביחד, אז עדיף לכם לחלק את הפרוייקט לשלבים. תתמקדו כל פעם בחדר אחד, תסיימו לעצב חדר אחד ותעברו לחדר הבא. זה עדיף מאשר לשנות דברים קטנים בכמה חדרים במקביל. הסלון הוא מקום טוב להתחיל איתו וכך ניתן להנות ממנו עם משפחה וחברים.