גלול מטה

רעיונות לעיצוב דירות סטודיו ודירות חדר

מאמרים / רעיונות לעיצוב דירות סטודיו ודירות חדר

שיחת ייעוץ ללא התחייבות!

רעיונות לעיצוב דירות סטודיו ודירות חדר

רעיונות לעיצוב דירות סטודיו ודירות חדר

אם אתם גרים בדירת חדר או בדירת סטודיו, אתם עלולים להרגיש כאילו אתם גרים בחדר השינה וישנים בסלון, או יותר גרוע, במטבח. ישנן דרכים רבות בהן ניתן ליצור הפרדה ויזואלית ופיזית בין אזורים שונים של הדירה, וכך ליצור אזורים מוגדרים ללא צורך בהרמה של קירות.

סידור הריהוט בדירה

אחת הדרכים הפשוטות ביותר ליצור הפרדה בין שני אזורים בדירה, היא על ידי סידור הרהיטים, כך שבכל אזור יפנו לכיוון הנגדי ולא אחד כלפי השני. אנחנו בדרך כלל מניחים שרהיטים גדולים כגון הספה צריכים לשבת עם הגב לקיר כשהם פונים למרכז החדר, אך אם נעמיד את הספה כשהיא פונה לכיוון הקיר זה יעזור ליצור הפרדה מנטלית ופונקציונלית של החלל. הספה יכולה לשמש כמחלק כפול, כשמעמידים אותה במרכז החדר, לכיוון הנגדי של המיטה ובכך יצרנו הגדרה של הסלון וחדר השינה, בלי להקטין את המראה של החלל.

בדירה מאוד קטנה, כמו דירת חדר למשל, כדאי לנסות גם למקם את המיטה בצורות שונות ולאו דווקא כשגב המיטה פונה לקיר. למשל, ניתן למקם את גב המיטה לכיוון פינת העבודה, וכששוכבים במיטה, נמנעים מלהתעסק עם רשימת המטלות שמחכה לנו, אלא אפשר לבהות בחלון ולהירדם בקלות.

החביאו את המשרד

אם אתם מסוג האנשים שכל הזמן עסוקים עם העבודה ולא מפסיקים לרגע לחשוב עליה, אז כדאי לנסות למקם את שולחן העבודה בנישה שניתן לסגור, כמו ארון, ובכך להסתירה. בצורה כזו לא תרגישו כאילו אתם חיים בתוך משרד ביתי או במשרד עצמו, וכשנגמר יום העבודה סוגרים את הארון.

ריהוט בשכבות

האם ידעתם שניתן לסדר ריהיטים בשכבות? למשל, מיטה מתקפלת מהקיר למטה – ישר מעל הספה. כשהמיטה פתוחה, הסלון בעצם הופך לחדר השינה - מזיזים את שולחן הסלון ומורידים את המיטה – החדר נראה אחרת לגמרי.

צרו הפרדה פונקציונלית

לפעמים כל מה שאתם צריכים כדי להפריד בין שני אזורים זה מכשול קטן ביניהם. לדוגמה: ניתן למקם בר ישיבה קטן בהמשך לקיר ובכך להרוויח מקום לארוחות יומיומיות ובנוסף ליצור הפרדה בין אזור השינה לאיזור הסלון. אפשר גם להשתמש במדפים פתוחים או מזנון עם טלויזיה לאותה מטרה. ניתן לבחור רהיט עם מעמד מתכוונן לטלויזיה, וכך אפשר בעצם לצפות בטלויזיה גם מאזור השינה וגם מאזור הסלון. הרהיט יוצר את ההפרדה.

השתמשו במסכים ובמחיצות

אם מחפשים גישה קומפקטית יותר להפריד בין אזורים, ניתן להעמיד מחיצה ניידת, לתלות וילון או מסך כלשהו. כך יש הפרדה ללא הקטנה של החלל וגם שמרנו על קשר עין.

דרך נוספת להפריד את המיטה משאר החלל, היא לתלות וילון סביב המיטה (אפריון) – כמו המיטות בארמונות באירופה. אם משתמשים בבד קליל יכול, להתקבל מראה מודרני ונעים.

אם אתם מעדיפים יותר הפרדה ופרטיות, ניתן לבנות מחיצה מקרשים סביב חלק מהמיטה, וכמובן שאפשר לצבוע את העץ. מהצד השני ניתן לתלות תמונה, או להציב קונסולה עם מנורה, לכיוון אזור הסלון. כך אזור המיטה הופך לנישה נעימה ופרטית. יש לוודא שהמחיצה מעוגנת היטב למיטה או לקיר.

השתמשו בנקודת הפרדה טבעית

בליטה של קיר, דלת, חלון או קורה בתקרה. אם יש בדירה קיר בולט, ניתן להשתמש בקו הקיר כדי להפריד בין אזור אחד למשנהו, כמו כן קו של דלת, חלון ואפילו קורה – כל פרט ארכיטקטוני יכול לשמש כהפרדה טבעית. כדאי לסדר את הריהוט, כך שמצד אחד אזור הסלון ומהצד השני של הדלת אזור השינה.

הגדירו אזורים בעזרת שטיחים

שטיחים הם דרך נהדרת להגדיר אזורים שונים בבית. כשמניחים שטיח באזור מסויים, בעצם מייחדים אותו ומפרידים אותו משאר החלל. למשל, אם תניחו שטיח באזור הישיבה של הסלון – השטיח יחבר את הספה ואת השולחן לקבוצה אחת וכך אוטומטית שטח זה מופרד מיתר האזור. היתרון הבולט בשטיחים הוא שהם אינם מקטינים את החלל, לא מושכים את תשומת הלב ויחד עם זאת יוצרים חלוקה.

הגדירו אזורים על-ידי משטח מוגבה (פלטפורמה)

רוצים הפרדה יותר דרמתית משטיח? הרמת אזורים מסויימים לגובה אחר מבליט אותם, למשל, מיקום מזרון המיטה על פלטפורמה מוגבהת, הופך את אזור המיטה לחדרון קטן בפני עצמו. הגבהת אזור המיטה על ידי ארגזי משלוח מעץ, או על ידי רהיט לאחסון, גם מדגיש את המיטה וגם תורם למקום אחסון.

חלקו את החלל בעזרת מנורת זרוע מתכווננת

מנורת זרוע מתכווננת היא יפה כשלעצמה ומשרתת מספר פונקציות. כשמתקינים מנורה כזו בדירת חדר, היא יכולה לשמש גם כמפריד בין אזור השינה לאזור הסלון וגם לשמש לתאורה למיטה ולספה. היתרון של הזרוע המתכווננת, שכאשר היא לא בשימוש, ניתן לקפלה לכיוון הקיר וכך היא לא מפריעה למעבר בחלל.

השתמשו בצמחים כאובייקטים להפרדה

כשם שהשתמשנו במנורה להפרדה, כך ניתן להשתמש בעציץ כדי ליצור הפרדה אורגנית. שימוש בצמחייה יוצר אווירה נעימה ומכניס חיים לדירה.

קיר מודגש

בחרו קיר בודד וצבעו אותו בצבע אחר, או הדביקו עליו טפט. צבעו את הקיר שמאחורי המיטה או מאחורי הספה. הקיר השונה יוצר לנו הפרדה אוטומטית בינו לבין שאר הקירות בדירה ומושך אליו את תשומת הלב. לא חייבים לצבוע קיר שלם. בדירה מאוד קטנה ניתן לצבוע חלק מהקיר או פינה מסויימת, ובכך להגדיר פינת עבודה או את הכניסה לדירה. אפשר להשתמש באותו גוון עבור רהיטים מסויימים או חפצים וכך להשלים את המראה של אותה פינה.

תלו וילונות בין אזורים שונים

תליית וילונות לא חייבת להיות רק מעל חלונות או סביב המיטה. ניתן לתלות וילונות במקומות אחרים בחלל הדירה, כדי ליצור קירות הניתנים להזזה לפי הצורך. יתרון נוסף בחלל קטן, הוא העובדה שוילון סופג באופן טבעי חלק מהרעש בניגוד לרהיט מפריד למשל. תוכלו לתלות מסילה מהתקרה, ולתלות עליה וילון לולאות פשוט שנוח לעבוד איתו ומשתלב בעיצוב הכללי של הדירה.